O nas


Ośrodek Rehabilitacyjny dla Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych w Czechowicach Dziedzicach powstał w czerwcu 1987 roku. Od 2011 roku placówkę pod nazwą "Straszny Dwór" prowadzi Stowarzyszenie Promocji Zdrowia Psychicznego "Od Nowa". Ośrodek posiada 23 miejsca dla pacjentów pełnoletnich z terenu całego kraju.

Nie są przyjmowane osoby, które muszą przyjmować silne leki psychotropowe zmieniające świadomość.

Rehabilitacja trwa 12 miesięcy, w terapii wykorzystuje się głównie proces indywidualny oraz dynamikę grupy, uzupełnione elementami psychoedukacji i treningu psychologicznego.

Strukturę programu tworzą osobiste plany terapii pacjentów konstruowane wokół osi - od trudności adaptacyjnych, przez problemy interpersonalne i intrapsychiczne, kończąc na trudnościach związanych z usamodzielnianiem się.

W Ośrodku pracuje 7 psychologów i pedagogów, specjalistów i instruktorów psychoterapii uzależnień oraz lekarz psychiatra.


Założycielem i kierownikiem Ośrodka jest Jarosław Straszny - psycholog kliniczny, specjalista terapii uzależnień.
Koncepcja terapeutyczna Ośrodka oparta jest na 2 podstawach:

1. Założeniach zintegrowanej psychoterapii humanistycznej. Uważamy, że każdy człowiek ma w sobie ogromne możliwości rozumienia siebie, zmiany nastawień, zachowań i obrazu siebie; możliwości te mogą być urzeczywistnione o ile stworzy się odpowiedni klimat udogodnień psychologicznych. Klimat ten to atmosfera relacji opartych na autentyczności, akceptacji i szacunku oraz empatii.

2. Idei demokratycznej społeczności terapeutycznej. Jest ona sposobem organizacji placówki i równocześnie metodą leczenia, opartej na takich wartościach jak :
· szczerość
· uczciwość
· bezinteresowność
· wzajemna troska o siebie

Na tych fundamentach realizowana jest terapia obejmująca różne sposoby pracy : humanistyczno-egzystencjalne, psychodynamiczne lub poznawczo-behawioralne (w zależności od indywidualnych preferencji terapeutów oraz rodzaju problemu pacjenta). Stosowane w naszym Ośrodku procedury terapeutyczne to:
· psychoterapia grupowa
· porady psychologiczne
· terapia w czynnościach dnia codziennego związana z samoobsługowym charakterem placówki